Tip na domáce aktivity s deťmi - Počasie

25.03.2020

Pre jarné obdobie je veľmi typická zmena počasia. Keďže sa v marci vystriedali skoro všetky typy počasia, je vhodné, aby si naše detičky zopakovali a upevnili to, čo sa v škôlke o počasí naučili. Každé ráno v našom "rannom kruhu" spoločne určujeme počasie za oknami. Detičky sú naučené vyjadriť počasie mimikou - slniečko sa smeje, mrak sa mračí, vietor fúka - toto všetko spolu s deťmi dramatizujeme prostredníctvom mimiky. Smiech, mračenie sa, fúkať ústami silno alebo slabo.

Preto predtým, ako sa pustíte do týchto výtvorov, opýtajte sa detičiek, aby sa pozreli von oknom a aby ukázali pomocou tváre, aké je dnes počasie. Vaše detičky poznajú aj pesničky, ktoré sú o počasí. A preto, keď svieti slniečko, poproste ich, aby vám zaspievali pesničku - Slniečko sa zobudilo. A ak prší pesničku - Prší, prší... Tieto pesničky poznáte určite aj vy, tak si pre spríjemnenie dňa s detičkami určite zaspievajte! (poprípade sú pesničky prístupné aj na internete s krásnymi videami)

Cieľom týchto aktivít je oboznámenie sa s vedomosťami o počasí a ich charakteristikách. Detičky si počas týchto aktivít taktiež precvičia ich jemnú a hrubú motoriku, čo je veľmi dôležité.

Typy na aktivity:

Vrtošivé počasie - symboly počasia z plastelíny

Postup práce :

- Pracujeme na podložke

-  Z modelovacej hmoty - plastelíny, (kto doma nemá plastelínu, bude pre vás výzvou aj zaujímavou skúsenosťou ju s deťmi doma vyrobiť. Suroviny : 300 ml vody, 150gr hladkej múky, 75gr soli, 2 PL octu, 1 PL oleja, potravinárske farbivo - za studena zamiešať, vložiť do hrnca a variť, až kým sa nevytvorí konzistencia, kedy z nej bude hrudka, ktorá drží pokope. Následne nechať vychladnúť a vpracovať do nej pár kvapiek potravinárskeho farbiva.) Vytvoriť dlhé šúľky, z ktorých následne vymodelujeme slniečko a dúhu. Odporúčam detičkám pomáhať tak, že vezmete ich rúčky do svojich a pomáhate im plastelínu šúľať. Potom z modrej plastelíny vytvoriť placku - mráčik a z trhaných kúskov plastelíny kvapky dažďa. Dôležité je, pri práci s deťmi, zopakovať názvy farieb s ktorými pracujeme.

Obmeny aktivít na tému počasie - viď obrázky

Aké dlhé má slnko lúče? - z papiera alebo kartónu vystihneme s deťmi kruh, ktorý ozdobíme buď trhaným krepovým papierom, alebo ho vymaľujeme. Je možné na telo slnka použiť papierový jednorazový tanier. Z krepového papiera alebo farebnej stuhy vytvoríme slnku lúče. Detičky môžu lúče stáčať alebo naťahovať a meniť tak dĺžku lúčov (týmto si deti uvedomia miery - kratšie a dlhšie)


Dúha - Papierový jednorazový tanier prestrihneme na polovicu - vytvoríme slniečko. Ak nemáte tanier, polkruh vyrobte z obyčajného výkresu. Tento polkruhu detičky vyfarbia žltou pastelkou. Po vonkajšom obvode polkruhu vystrihneme cípy lúčov slniečka. Z kúskov farebného papiera nastriháme pruhy (ak nemáte farebný papier, tak použite obyčajný biely, ktorý s detičkami neskôr vyfarbíte). Veľkou úlohou pre rodičov teraz bude, aby pod vašim dohľadom vzali detičky do rúk nožnice a s vašou veľkou pomocou skúsili vystrihnúť pruhy papiera. Zo spodnej časti papiera lepíme farebné pruhy v poradí, aké ma dúha farby - červená, oranžová, žltá, zelená, svetlo modrá, modrá a fialová.

Pri všetkých aktivitách budú vaše detičky samozrejme potrebovať pomoc. Presne takú, akú im poskytuje pani učiteľka v škôlke :)

Pani učiteľka Anička